середа, 8 квітня 2020 р.

Розвиток критичного мислення на уроках біології (продовження)

Метод №3 "Слухаємо – аналізуємо - записуємо".
Мета: формування уважності, вміння концентрувати увагу під час слухання тексту і слухову пам’ять.
Учні працюють індивідуально, слухаючи вчителя.


          Цей метод спрямований на формування вміння концентрувати увагу
на тексті, який чують діти, розуміти його та виконувати додаткові завдання до нього.
Завдання
     На уроці з вивчення будови і функцій тромбоцитів розглядається достатньо складне питання зсідання крові. Учням пропонується текст про послідовність процесів, які відбуваються під час зсідання крові, який зачитує педагог. Послідовність роботи з текстом така:
1.        Учитель просить учнів бути уважними. Під час першого читання тексту учні повинні записати: Які білки і ферменти названі у тексті і скільки разів?
2.        Обговорення результатів роботи. (1 раз тромбопластин; 2 рази тромбін;  1 раз протромбін; 1 раз фібриноген; 2 рази фібрин )
3.        Учитель вдруге читає текст. Учні повинні записати, де і коли виробляються протромбін та фібриноген.
4.        Обговорення результатів роботи. (В клітинах печінки під дією вітаміну К )
5.        Учитель втретє читає текст. Учні повинні записати, які  йони необхідні для утворення кров’яного згустка. (У присутності йонів Кальцію активується фермент тромбін) та що утворюється під дією фібрину (Нитки фібрину утворюють над ушкодженою ділянкою судини сітку, в яку потрапляють еритроцити, тромбоцити і білки плазми крові – кров’яний тромб).
6.        Після записаних ключових слів, вчитель просить скласти з них речення і записати в зошиті. Окремими учнями зачитуються складені речення.
7.        В кінці роботи проводиться загальне обговорення результатів роботи.
ТЕКСТ
     Під час пошкодження судини тромбоцити руйнуються, вивільняючи біологічно активні речовини, зокрема тромбопластин. У присутності йонів Кальцію він активує фермент тромбін, який утворюється з протромбіну, що синтезується у печінці під дією вітаміну К. Саме тромбін перетворює фібриноген на фібрин . Нитки фібрину утворюють над ушкодженою ділянкою судини сітку, в яку потрапляють еритроцити, тромбоцити і білки плазми крові. Згусток стискається та ущільнюється. Так виникає кров’яний тромб, який повністю закриває рану. Згодом, після того як ушкоджена ділянка кровоносної судини відновлюється, кров’яний згусток розчиняється.

Метод №4 "Складаємо таблицю – шифруємо - розшифровуємо".
Мета: формування вміння складати узагальнені та систематизовані таблиці з конкретної теми, розробляти на їх основі логікони (табличні загадки). Учні працюють в парі.
Завдання
     Наприклад, на уроці з вивчення рослинних угруповань після самостій­ного опрацювання тексту, роботи з роздатковим гербарним та ілюстратив­ним матеріалом кожна група учнів характеризує рослинні угру­повання й записує дані в таблицю (табл. 1). Потім учні кожної з груп створюють шифровані таблиці, обмінюються ними, розшифровують і доповідають результати своєї роботи. При цьому назви колонок необхідно залишити незмінними, а порядок строк можна змінювати.
Таблиця 1. Характеристика природних рослинних угруповань
Характерні особливості природних рослинних угруповань
Фітоценоз або тип рослинного угруповання
Ліс
Степ
Лука
Болото
Умови життя: освітленість тепловий режим наявність вологи
Умови життя: тепловий режим




Умови життя: наявність вологи




Представники угруповання

Наприклад, зашифрована таблиця буде мати такий вигляд:

Характерні особливості природних рослинних угруповань
Фітоценоз або тип рослинного угруповання
Лука
Умови життя: освітленість
Ярусна
Низька, нерівномірна
Умови життя: тепловий режим

Тепло


Умови життя: наявність вологи

Посушливо 
В долинах річок багато. А на косовицях мало

Представники угруповання
Дерева, кущі, трави
Мохи, очерет, рогіз

Метод №5 "Складання сенканів" (п’ятирядок)
     Мета: формування аналітико-синтетичного та асоціативного мислення, творчої уяви учнів.
Учні працюють в парах або індивідуально.
Сенкани складаються за алгоритмом:
·        перший рядок – іменник;
·        другий рядок – два прикметники, що характеризують термін;
·        третій рядок – три дієслова, що характеризують термін;
·        четвертий рядок – речення з 4-х слів, що характеризують термін;
·        п’ятий рядок – іменник-синонім до терміна.
Сенкани дуже розповсюджені, їх використовують усі і на всіх предметах, тому мені подобаються більше вправи, які мають назву «Діаманта»
Правила складання:
Діаманта – «семирядковий алгоритмізований вірш».
Правила написання діаманти такі:
       перший рядок має бути представлений іменником, який розкриває головну думку;
       другий рядок містить два прикметники, що характеризують головну думку;
       третій рядок – три дієприкметники або дієслова, що характеризують дії, пов’язані з темою;
       четвертий рядок – чотири іменники-асоціації, що виникли під впливом теми або два простих речення, які характеризують іменники-антоніми.
       п’ятий рядок – три дієприкметники, що характеризують зворотні (дзеркальні) дії, пов’язані з темою;
       шостий рядок – два прикметники, що з протилежного боку характеризують тему;
       сьомий рядок – один іменник-антитеза до теми.
Наприклад,
     ДНК (дезоксирибонуклеїнова кислота)
     Подвійна, закручена
     Містить, передає, реплікується
     ДНК  переважно міститься в ядрі і двомембранних органелах. РНК    переважно міститься в цитоплазмі та рибосомах.
     Реалізує, рухається, приносить
     Одноланцюгова, різноманітна
     РНК (рибонуклеїнова кислота)




Розробка уроку із застосуванням технології розвитку критичного мислення
Біологія, 11 клас
Тема: Клонування
Вчитель Валентина Миколаївна Віксіч
Очікувані результати
Після цього заняття учні зможуть:
-         пояснювати, що таке клонування;
-         оцінювати можливі позитивні та негативні наслідки клонування організмів;
-         формулювати власне ставлення до клонування живих організмів.

Основні питання
1.     Що таке клонування
2.     Які методи застосовують науковці для отримання клонів
3.     Які позитивні та негативні наслідки клонування живих організмів

Регламент уроку
1.     Ступінь розминки – до 2 хв.
2.     Ступінь актуалізації – до 6 хв.
3.     Ступінь усвідомлення змісту (це вивчення нового матеріалу і узагальнення і систематизація знань) – до 25 хв.
4.     Ступінь рефлексії –  до 7 хв.

Хід уроку
І. Ступінь розминки:
       З метою налаштування учнів на роботу використовується метод «Вітер дме», який створює сприятливу атмосферу, організовує дітей і включає їх в навчальну діяльність. Час на виконання до 2 хвилин.
Вітер дме для тих, хто…
Вже прокинувся…
Хоче працювати…
Має гарний настрій…
Сьогодні не снідав…
Ще не прокинувся… і т.д.

ІІ. Ступінь актуалізації
       Актуалізацію знань можна розпочати методом «Складання сенканів». Час на виконання 4 хвилини. Сенкани складаються за алгоритмом
        перший рядок – іменник;
        другий рядок – два прикметники, що характеризують термін;
        третій рядок – три дієслова, що характеризують термін;
        четвертий рядок – речення з 4-х слів, що характеризують термін;
        п’ятий рядок – іменник-синонім до терміна.
Термін «Клонування»
З метою створення мотивації в учнів, вчитель озвучує заголовки статей із засобів масової інформації, у яких висвітлювалися новини присвячені клонуванню живих організмів. Наприклад:
·        «Клонування людини – вічна тема чи недалека реальність»,
·        «Клонування - благо чи зло?»,
·        «Індійські вчені клонували рідкісну гімалайську козу. Клоноване козеня назвали Нурі»,
·        «Південнокорейські вчені клонували койота»,
·        «На світ з'явився перший клонований бойовий бик»,
·        «Вчені створили чотирьох клонів знаменитої вівці Доллі».
Після цього вчитель ставить проблемні запитання:
-         Чому так багато уваги ЗМІ приділяють клонуванню живих організмів?
-         Як ви ставитесь до клонування живих організмів?
-         Чи достатньо ви маєте інформації для обґрунтування свого ставлення до клонування живих організмів?      
-         Клонування -  це вічне життя чи скринька Пандори?
Потім вчитель представляє тему уроку та його очікувані результати. Ця робота має зайняти не більш ніж  2 хв.

ІІІ. Ступінь усвідомлення змісту
       Вивчення нового матеріалу
З метою розгляду першого питання уроку, вчитель запрошує учнів об’єнатися в групи і опрацювати текст підручника Межжерін С. В., Межжеріна Я. О., Біологія 11, § 26, стаття «Клонування у природі» з використанням методів «Бортовий журнал» та  «Метаморфози з текстом».
Метод «Бортовий журнал»
   Учні мають заповнити ліву колонку таблиці перед прочитанням тексту, а праву після прочитання тексту.
Записи учнів можуть мати, наприклад, такий вигляд.
Що мені відомо з цієї теми?
Що нового я дізнався з тексту?
Клонування – це утворення чогось подібного.
Здійснюють люди для задоволення своїх потреб.
Вівця Доллі перший клонований організм.
Клонування – процес утворення генетично ідентичного потомства шляхом нестатевого розмноження або партеногенезу.
Існує  в природі, клонування лежить в основі розмноження рослин і тварин.
Однояйцеві близнюки є прикладом клонованих організмів.
Метод «Метаморфози з текстом».
Вчитель пропонує учням прочитати текст підручника і скоротити його зміст, щоб основний зміст матеріалу не втратив інформаційного навантаження.
Далі вчитель запрошує учнів обговорити результати роботи і  представити їх класу. Ця робота має зайняти до 10 хв.

Вивчення другого питання уроку вчитель організовує, використовуючи метод «Слухаємо –аналізуємо – записуємо».
 Учням пропонується текст підручника Межжерін С. В., Межжеріна Я. О., Біологія 11, § 26, стаття «Штучне клонування». Стаття складається з трьох абзаців, отже текст опрацьовується повністю. Текст зачитує педагог. Послідовність роботи з текстом така:
1.      Учитель просить учнів бути уважними. Під час першого читання тексту учні повинні записати: скільки разів згадується слово ембріон і які маніпуляції з ним роблять вчені.
2.      Обговорення результатів роботи.
3.      Учитель вдруге читає текст. Учні повинні записати, де, коли і на яких організмах вперше використали метод клонування?
4.      Обговорення результатів роботи.
5.      Учитель втретє читає текст. Учні повинні записати яких успіхів досягли вчені і які труднощі були у них на шляху?
6.      Після записаних ключових слів, вчитель просить скласти з них речення і записати в зошиті. Окремими учнями зачитуються складені речення.
7.      В кінці роботи проводиться загальне обговорення результатів роботи.
       Ця робота має зайняти до  10 хв.
       Узагальнення і систематизація знань
Для вивчення третього питання уроку вчитель застосовує метод «Т-таблиця». Учні креслять на листі велику букву Т. Опрацьовуючи текст статті «Клонування – благо чи зло?» (додаток 1), вони в одній половині таблиці записують всі аргументи за клонування, а в іншій – проти.
 Таблиця може мати, наприклад, такий вигляд.

За
Проти
-         Вирішення проблеми безпліддя
-         Можливість клонувати відомих людей
-         Терапевтичне клонування з метою утворення донорських тканин для лікування різних хвороб

-         Велика кількість спроб отримати зародок клону
-         Заборона клонування церквою
-         Розвиток фізичних дефектів та передчасна смерть клонів

Після опрацювання тексту статті вчитель пропонує учням обговорити в парах виписані аргументи. Потім він запрошує учнів озвучити за бажанням виписані аргументи та доповнені в результаті після обговорення в парах.
 Ця робота має зайняти до  5 хв.

 ІVСтупінь рефлексії
Вчитель пропонує учням сформулювати своє ставлення до клонування живих організмів, використавши метод «Прес».
Можливий варіант діяльності на уроці
       Якщо клас працює у швидкому темпі, вчитель може запропонувати виконати у підсумковій частині наступне завдання: спробувати вирішити таке питання « Чи можна дозволити клонування людини?» застосовуючи «Дерево рішень».  До 5 хв.
Схема «Дерева рішень» може мати такий вигляд:



   На завершення уроку, "Корпоративне оцінювання". Час на виконання 2 хвилини. Кожному учневі роздається «Листок оцінювання», який передбачає три види оцінки. Спочатку учень оцінює себе сам, потім його оцінює один із членів групи. До наступного уроку оцінку кожному виставляє учитель і виводить узагальнюючий бал.
Листок оцінок / ПІБ _____________________________________________________________

Урок / Тема
Хто оцінює
брав активну участь у всіх видах роботи
частково брав участь у всіх видах роботи
брав участь в окремих видах роботи

самооцінка



взаємооцінка



оцінка вчителя





Домашнє завдання
Прочитати § 26, підготувати інформацію про проблему клонування в Україні.

Додаток 1

Клонування - благо чи зло?
Термін «клон» – грецьке слово (klon), що означає гілочку, пагін, черешок. Вже більше 4 тисяч років людству відомий такий спосіб вегетативного розмноження рослин.
Про безстатеве розмноження, тобто клонування ссавців, стало відомо не так давно.
Народження в 1997 році клону ягнички Доллі в Рослінському інституті, Шотландія, в результаті використання донорського ядра клітини молочної залози дорослої вівці стало сенсацією.
А незабаром заговорили й про клонування людини. Що потрібно для клонування людини:
– жіноча яйцеклітина, з якої видаляється власне ядро;
– клітина донора, що підлягає клонуванню. Ядро цієї клітини трансплантується в яйцеклітину;
– отриманий у такий спосіб зародок проникає в матку сурогатної матері, тобто жінки, яка погодилася виносити цю вагітність.
Народжена таким чином людина і є клоном. Вона успадковує в повному обсязі генетичний код донора (генотип). Але справа у тому, що далеко не з першої спроби вдається одержати зародок клону. Наприклад, у випадку з ягничкою Доллі це вийшло з 277 спроби. Виходить, заради цього загинуло 276 яйцеклітин. При клонуванні людини передбачається, що таких втрат буде набагато більше.
Свого часу Папа Римський Іоанн Павло II був дуже стурбований проблемою клонування людини, висловлювався проти цієї ідеї. За його переконаннями, наукові дослідження в цій галузі повинні бути обмежені базовими нормами етики.
            Прихильники клонування людини вважають, що при розумному законодавчому регулюванні переваги клонування перевищили б його недоліки. Клонування може вирішити проблему дітонародження в безплідних пар, а найголовніше, що їх надихає, це те, що можна покращити людське суспільство клонами видатних людей, таких як Ньютон, Ейнштейн, Рузвельт, Черчілль, Наполеон, видатними спортсменами, художниками і артистами.
            Вони цілком допускають клонування з тканин давно померлих людей, навіть фараона Єгипту Рамзеса II. Такий безглуздий оптимізм дивує. Де гарантія того, що клони успадкують духовні цінності цих людей? У релігії вважають, що в момент злиття яйцеклітини зі сперматозоїдом Бог дає душу майбутній живій істоті.
            А при клонуванні навіть немає сперматозоїдів. А що, як клон буде мати тільки тіло без думок та інших ознак людини, що відрізняють її від тварини. Ця людиноподібна істота буде в кращому випадку нагадувати оболонку людини.
Прийняти клонування людини важко не тільки з погляду етики, хоча це основна проблема. Є серйозне занепокоєння і з технічної точки зору. При клонуванні тварин (пацюків, овець, свиней) було виявлено, що в них часто розвиваються фізичні дефекти або їх спіткає передчасна смерть.
Професор Ян Вілмут, «батько» клонованої ягнички Доллі, попереджає, що при клонуванні людини «існує ризик, що на пізній стадії вагітності в багатьох випадках станеться викидень, або діти народяться з фізичними вадами, або мертвими, перш ніж вийде вдалий клон».
Він підрахував, що 50% клонів помирає ще в утробі, ще 20% народжених помирають в ранньому дитинстві. З огляду на все це, клонування людей слід вважати злочином. На сьогоднішній день так думає більшість прогресивних вчених усього світу.
Більше того, діти, породжені шляхом цих технологій, після народження можуть зіткнутися з багатьма страхіттями, такими як інформаційні перешкоди, різного роду деформації, та нестерпним психологічним тиском суспільства.
Штовхнути людство до такого ризику буде найбільш неетичною справою в історії медицини. Саме тому в 1997 році ЮНЕСКО прийняла Загальну декларацію, що забороняє клонування людини й пропонує суворий контроль держави над всіма дослідженнями в цьому напрямку.
На сьогоднішній день лише декілька країн прийняли закони, які забороняють дублювання людини, включаючи Англію, Німеччину та Ізраїль. Разом з тим, є чимало прихильників так званого «терапевтичного» клонування людей. Мова йде про культивування ранніх ембріонів для одержання донорських тканин, призначених для лікування певних хворих людей.
Для цього використовуються стовбурні клітини, тобто клітини людських ембріонів раннього періоду розвитку. Здатність росту стовбурних клітин просто фантастична: тримільйонноклітинний організм новонародженої людини утворюється з однієї єдиної клітини всього за дев'ять місяців.
Але ще більш вражає здатність диференціації: та ж сама стовбурна клітина може перетворюватися в будь-яку клітину будь-якого людського органу: нервову, печінкову, серцеву, імунну і т.д. Для медицини це безцінний матеріал.
Це означає, що можна в лабораторних умовах вирощувати попередників найрізноманітніших клітин і потім трансплантувати їх важкохворим людям замість донорських органів. Але й у цьому випадку існує ключова морально-етична проблема – статус ембріона. З якого моменту його слід розглядати як істоту, котра має право на життя. Чи правомірна загибель однієї істоти заради життя іншої?
Ватикан знову засудив клонування людини в медичних цілях. Однак багато вчених вважають, що можна вирішити ці проблеми законодавчим шляхом. Але, разом з тим, життя показує, що для аморальних людей закон не є указом, як у бразильському телесеріалі «Клон». Це, звичайно вигаданий герой, але на сьогоднішній день дуже активно діє, фінансуючи клонування, секта «Раелітів».
Засновник і голова цієї секти, канадець Клод Ворільйон, у минулому спортивний репортер, нині відомий як Раель, у лютому 2002 року повідомив, що дослідження компанії «Клонейд» тривають у секретних лабораторіях. І на початку 2003 Раель заявив, що перший клон людини з'явився на світ. Але більше ніяких подробиць та звісток до засобів масової інформації не надходило.
Отже, клонування – це добре чи погано? Давньоіндійська мудрість гласить: «З великими зусиллями піднімаємо ми камінь на гору, а донизу він падає миттєво, так само тягнуть нас вгору чесноти, а донизу – пороки».


Немає коментарів:

Дописати коментар